• BIST 102.590
  • Altın 275,882
  • Dolar 5,7165
  • Euro 6,2917
  • İzmir 19 °C
  • Manisa 18 °C
  • Balıkesir 15 °C

Spor Yaparak Büyüyen Çocuklar Kendilerini Daha Rahat İfade Ediyor

Spor Yaparak Büyüyen Çocuklar Kendilerini Daha Rahat İfade Ediyor
Spor, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi diyebiliriz

PSİKOLOJİK DANIŞMAN BAYRAM ŞİMŞEK:  “SPOR YAPARAK BÜYÜYEN ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ DAHA RAHAT İFADE EDİYOR”

Spor, sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi diyebiliriz. Yetişkinlere göre çocukların spor yapmasının etkisi çok daha yüksek. Yetişkinler; sağlığı koruma, fit kalabilme, zayıflama, kilo alma ve dengeli beslenmeyi destekleme vb. gibi nedenlerle sıklıkla spor yaparken; çocukların spor yapmasının birçok faydası bulunuyor.

SPOR YAPAN ÇOCUKLAR

Hemen her çocuk spor ile ilgili bir etkinliğe gitse de düzenli olarak spor yapan çocuklar, yaşıtlarına göre birçok farklı nitelik kazanıyor. Bireysel ya da takım oyunu sporları türlerini düzenli olarak yapan çocuklar, yetişkinlik yaşamlarında da genellikle spora devam ettiği gibi; yaşamları; yaşlılıkta, gençlikte vb. boyunca çocuk yaşta yaptıkları sporun etkilerini yaşamaya devam ediyor.

Çocuk Depresyonu, Kaygı Bozukluğu vb. Psikolojik sorunlardan uzak kalırlar. Spor yapan çocuklar yaşıtlarına göre daha az stres yaşadıkları gibi, özgüvenleri de spor yapmayan çocuklara oranla daha fazladır. Çocukların spor ile düzenli ilgilenmeleri ekstra bir yaşam becerisi kazanma, kendini ortaya koyabileceği farklı bir alanın olması onları yaşayabilecekleri psikolojik sorunlardan kurtarabilmektedir. Çünkü spor çocuk için ciddi bir sosyal destektir, yeni bir yaşam becerisi kazandığı, baş etme sisteminin güçlendiği bir yerdir aslında.

SAĞLIKLI GELİŞİRLER

Spor sırasında yüksek enerji harcayan çocuk, bu enerjiyi geri kazanabilmek için dengeli ve düzenli beslenmek durumunda kalır. Spor yapan çocuk, vücudun birçok bölgesi koordineli bir şekilde çalıştığından çocuğun beyin gelişimini de desteklenmiş olur.

AKADEMİK YAŞAM DIŞI ÖZGÜVEN ARTAR

Günümüz ailelerin en büyük sorunlarından bir tanesi de çocuklarından sadece akademik başarı ile kendilerini ortaya koymalarını beklemektedir. Ders ve sınavlarla var olmaya çalışan bir çocuk sınav kaygısı yaşarken, kendini akademik başarı ile ortaya koyamayan çocuk ise problem davranışlar geliştirmeye başlar. Ancak spor yapan bir çocuk hem sınav kaygısından uzaklaşır ders başarısı artar hem de akademik başarısı düşük bir çocuk kendini spor ile var edebilir ve kişilik oluşumuna çok ciddi anlamda olumlu etkiler katmaktadır.  Spor yapan bir çocuk yetişkinlikte yaşayacağı psikolojik sorunlarla daha kolay baş edebilmekte intihar riski spor yapmayan birine göre çok daha azdır.

DİSİPLİNLİ VE HEDEFE ODAKLIDIRLAR

Uğraştığı spor dalında başarılı olmak için disiplinli olması gerektiğini öğrenen çocuk; başarı kazanmak için kendisine hedef belirlemesi gerektiğini ve bu hedef doğrultusunda sürekli çaba sarf etmesi gerektiğini de öğrenir. Bu nedenle spor yapan çocuklar, yapmayanlara oranla disiplinli ve hedef odaklı kişilik yapısına sahip olurlar.

REFLEKSLERİ GÜÇLÜ VE BİR KONUYA DİKKAT BECERİLERİ YÜKSEKTİR

Yapılan çalışmalar, düzenli olarak yürüyüş yapmanın ya da bir spor dalı ile ilgilenmenin odaklanma becerisini artırdığını göstermektedir. Spor yapan çocuklar, ilgilendikleri spor dalı ile ilgili spesifik özellikler kazanmakla beraber, güçlü reflekslere sahip oldukları ve dikkat eksikliğini ortadan kaldırmaktadır.

BAŞETME BECERİLERİ DAHA YÜKSEKTİR

Takım oyunu ya da bireysel spor dallarında, çocuklar kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu öğrenirler. Spor faaliyetleri aynı zamanda hayatın bir provasıdır, günlük yaşamdaki bütün duyguları yaşarlar ve bununla nasıl baş edebileceklerini ve duygularını nasıl ifade edebileceklerini de öğrenirler ve diğer çocuklara göre yaşam becerilerinde baş etme becerileri daha yüksek olurlar.

SAĞLIK SORUNLARINI DAHA AZ YAŞARLAR

Düzenli olarak spor yapan çocukların bağışıklık sistemi diğer çocuklara göre daha güçlüdür. Bu nedenle, çocukların spor yapması, hastalıklarla daha az karşılaşmalarını sağlar. Bununla birlikte, obezite gibi sağlık sorunları da yaşamazlar. Fiziksel açıdan çok daha güçlü olan çocukların efor sarf eden sporları düzenli olarak yapmaları; kemik ve kas gelişimlerini sağladığı gibi; akciğerler ve kalplerinin de güçlenmesine yardımcı olur.

LİDERLİK YAPAR VE UYUMLU ÇALIŞIRLAR

Basketbol, hentbol, buz hokeyi, voleybol gibi takım sporları ile ilgilenenler, zamanı geldiğinde tüm takıma liderlik yapması gerektiğini ve takımı yönlendirmesi gerektiğini bilir. Bu nedenle takım sporları ile ilgilenen çocuklar liderlik vasfına sahip olduğu gibi, takım çalışmasına da yatkınlaşır. Aynı zamanda takım sporları ile ilgilenen çocukların paylaşımcılığı da artar.

KENDİLERİNİ DAHA RAHAT İFADE EDERLER

Herhangi bir spor dalı ile uğraşan çocukların özgüveni daha yüksek olduğu gibi; rakip takım, seyirci, hakemler gibi spor müsabakalarına eşlik eden insanlarla uyum içerisinde yarışır. Okul, ders vb. dışında çocuk kendini daha farklı şekilde ifade edebileceği bir ortam oluştuğu için kendini ifade edebilme ve dışa dönük bir yapı geliştirip sosyal olurlar.

MADDE BAĞIMLILIĞI, ALKOL VE SİGARA GİBİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK KALIRLAR

Sporla ilgilenenler çocuklar hem arkadaş çevresi hem de kendini ifade edebileceği farklı bir alan olması, enerjisini, olumsuz duygularını baş etmeyi de arttırdığı için; tütün ve alkol gibi maddelerden uzak duracağı, madde bağımlılıklarına karşı da direnç gösterirler. Sağlığa zarar veren ve sporcunun başarısını olumsuz etkileyecek maddelere, takım içerisinde de izin verilmeyeceği gibi, çocuklar bu maddelerle tanışabilecek ortama genellikle sahip olmaz.

HIZLI DÜŞÜNÜR VE ÇABUK KARAR VERİRLER

Spor karşılaşmalarında hızlı olmak ve çabuk karar vermek durumunda sıklıkla kalan çocuklar, bir süre sonra bunu hayatlarının her alanına uygulayabilir hale gelir. Bu nedenle, spor yapan çocuklar, karar alma, matematiksel düşünme ve olasılıkları hızlı bir şekilde hesaplayabilme gibi konularda da kendilerini hızlı bir şekilde geliştirir.

HANGİ YAŞTA HANGİ SPOR?

5 ile 7 yaş arasında yani erken çocukluk dönemindeki çocuklar düzenli egzersizden çok, koşma, atlama, zıplama, yüzme gibi bütün vücut hareketlerini içine alan, büyük kas gruplarını çalıştıran aktiviteler tercih edilmelidir. Yaratıcılığı ve araştırmayı geliştirici oyunlar, basit figürler içeren dans ve folklor aktiviteleri desteklenmelidir. Bu yaş grubunda çocuk daha çok bireyseldir, bundan dolayı bireysel aktivitelere yönlendirilmelidir

Orta çocukluk döneminde yani 8-9 yaş civarında ise yukarıdaki aktivitelere ek olarak bisiklete, takım sporlara, temel spor hareketlerinin öğrenilmesine yönelik aktivitelere, kompleks figürler içeren dans ve folklor aktivitelerine başlanabilir. Bu yaş döneminde grup aktivitelerine ağırlık verilebilir. Takımca mücadele, liderlik, kişisel disiplinin gelişimi açısından önemlidir. Her çocuğa liderlik şansı verilmelidir.

10 yaşından sonra yarışma tarzı bireysel ve takım sporlarına, grup aktivitelerine ağırlık verilmelidir. Kişisel ve takım sporlarında yarışma tarzı organizasyonlara başlanabilir. Spesifik spor  dallarına ait çalışmalar için uygun yaşlar ise; jimnastik, futbol, basketbol, voleybol, atletizm, tenis, kayak için 9-11 yaş, güreş için 12 yaş, bisiklet için 14 yaş, halter için 15-16 yaş, boks için ise 17 yaştır.  

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER NELERDİR?

Spor vb. etkinliklerde çocuklardan başarı ve hedefler konusunda baskıcı olmamaları önemli olan çocuğun gayretidir. Eğer spor yapan ya da bir faaliyette anne baba çocuktan daha stresli daha heyecanlı ise anne baba çocukları ile var oluyordur bu çok tehlikelidir. Böyle durumlarda önce aile bir yardım almalı.

Spor yaparak çocuğunuza örnek olun.

Okulda veya dışarıda ailece aktivite programlarına katılın.

Çocuğunuzu cesaretlendirin, yönlendirin ama baskıcı olmayın.

Yapıcı eleştirilerle çocuğunuzu destekleyin.

Çocuğunuzun fiziksel yetenekleri ve kapasitesinin ötesinde hedefler belirlemeniz spordan uzaklaşmasına sebep olabilir./EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 16 14